Dlaczego frankowicze potrzebują pomocy specjalisty?

Lata 2000 XXI wieku powróciły jak boomerang do osób, które zdecydowały się zaciągnąć wówczas kredyt we frankach szwajcarskich. Ówczesne niskie oprocentowanie gwarantowało niską ratę, która była dużo bardziej korzystna, niż jej odpowiednik w polskich złotych, dlatego wiele osób specjalnie zdecydowało się na wzięcie kredytu w walucie zagranicznej. Dziś czują się oszukani przez system bankowy i walczą o swoje prawa w sądach.

Dlaczego frankowicze potrzebują pomocy specjalisty?

Wzrost oprocentowania kredytu na mieszkanie lub dom powoduje, że rata staje się wyższa, a miesięczne wydatki rodziny podwyższają się. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy kurs obcej waluty, na którą zaciągnięta była umowa, drastycznie zaczyna rosnąć. Kredyty wzięte w latach 2004-2011, w walucie szwajcarskiej sprawiły, że koszty te wzrosły tak drastycznie, że uniemożliwiają nie tylko spłacanie go, ale także codzienne funkcjonowanie. Specjaliści szacują, że raty tych umów wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Potrzebną wówczas pomoc początkowo zadeklarował rząd polski, który w 2016 roku wycofał się jednak ze swoich obietnic, dlatego osoby pokrzywdzone dochodzą dziś swoich praw drogą sądową.

W związku z powstałą sytuacją frankowicze zmuszeni są do podjęcia działań na własną rękę. Kancelarie oferują porady i specjalistyczne doradztwo, których potrzebują wszyscy zainteresowani, jednak na kompleksową usługę reprezentowania w sądzie, ze względu na sytuację finansową, zdecyduje się niewielu. A tylko taki schemat pomocy może pozwolić na rozwiązanie sytuacji wielu rodzin, których marzenia upadły wraz ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego. Dlaczego? Dlatego, że każda umowa jest inna i każdą należy szczegółowo przeanalizować na potrzeby świadczenia pomocy i walki w sądzie.

Coraz częściej słyszy się o pozytywnych dla frankowiczów wyrokach, które zapadły na korzyść kredytobiorcy. Daje to ogromną nadzieję i jest potrzebne tym, którzy wciąż walczą lub dopiero zaczną. Należy jednak pamiętać, że tylko pomoc doświadczonej kancelarii, specjalizującej się w kredytach waloryzowanych do waluty obcej i posiadającej duże doświadczenie procesowe może zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu.