Jakie dowody są potrzebne, aby pozwać bank za kredyt we frankach?

Pozytywne rozpatrywanie spraw coraz większej liczby osób, które zdecydowały się na pozwanie banku za kredyt we frankach szwajcarskich, zachęca kolejnych „pokrzywdzonych” do walki w sądzie. Niezależnie od rodzaju sprawy, rzeczą niezbędną w każdej z nich są dowody. To na ich podstawie stwierdza się, czy wysuwane roszczenie jest słuszne i zasadne, a także czy faktycznie zostaliśmy „pokrzywdzeni”. Zależnie od sytuacji, każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, dlatego wymaga innych dowodów, które będą niezbędne na sali rozpraw. W przypadku kredytu we frankach szwajcarskich należy się jednak spodziewać kilku koniecznych dokumentów, na podstawie których będzie odbywał się cały proces sądowy.

Jakie dowody są potrzebne, aby pozwać bank za kredyt we frankach szwajcarskich?

Podstawą w rozprawach tego rodzaju jest oczywiście umowa, jaką zawarliśmy z bankiem oraz wszystkie inne dokumenty, jakie otrzymaliśmy od przedstawiciela lub pracownika danej placówki. Mogą to być różnego rodzaju aneksy, załączniki, regulaminy, porozumienia, ogólne warunki umowy, zaświadczenia o kredycie czy symulacje rat. Każdy z nich pozwoli na bardziej sprawne i szczegółowe zbadanie sprawy przez biegłych, którzy opierają się na dostarczonych przez strony dowodach. Pamiętaj zatem, aby składając pozew, zawsze dostarczyć pełną dokumentację. Dodatkowym poświadczeniem w sprawie może być także wykonane przez biegłego sądowego wyliczenie wysokości, powstałej w wyniku niedozwolonych postanowień w umowie banku, nadpłaty. Prośbę o powołanie biegłego można złożyć już w momencie składania pozwu, co może znacznie przyspieszyć przebieg sprawy.

Choć dowody są podstawowym elementem, na podstawie którego prowadzone jest postępowanie, sąd często decyduje się także na powołanie świadków. W przypadku procesów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich będą to zatem przedstawiciele banku, ale także inne osoby, będące świadkami zawarcia umowy. Wszystkie wyżej wymienione czynniki mogą pozytywnie przyczynić się do szybszego rozpatrzenia pozwu na korzyść frankowicza.